TANGOYA YENİ BAŞLAYANLAR DİKKAT!

blog yazısı ekle !

TANGOYA YENİ BAŞLAYANLAR DİKKAT!

Tangonun kuralları saymakla bitmez ancak temel kuralları öğrendiğiniz zaman geri kalanlar doğaçlamadır. Tangoya yeni başlayanların yaptığı en büyük hatalardan biri aceleciliktir. Acele, hayatta bazı durumlarda geçerli olabilir ama tangoda asla!

Öncelikle tangocu sabırlı olmalıdır. "Sabrın sonu selamet" sözü, iyi bir tangocu için biçilmiş kaftan. Müziğe ayak uydurmak, partnerini olması gerektiği gibi tutmak, figürleri doğru bir şekilde yapmak için temel şarttır sabır. Tangoda daha sonra "tutuş" gelir. Dansçının partnerini tutuş biçimi, figürler için altın bir anahtardır. Tutma biçimleri, figürlerin akışını ve dansçıların vücut duruşunu belirler. Doğru bir tutuş biçimi kişiden kişiye göre değişebilir, başkalarını taklit etmek yerine iyi bir tangocu kendi tutuş şeklini bulabilir.

Tango dansçısı, müziği sadece duymaz, müziği hisseder ve yaşar. Hissettiği ölçüde müziği yaşayan tango dansçısı, müziği her koşulda hissetmeyi başarabilmelidir. Ritim ve metronom, tangoda önemli belirleyicilerdendir. Başarılı bir tango dansının ortaya çıkması için sadece bir dansçının müziği yaşaması yetmez, partnerlerin müziği ortaklaşa yaşamaları ve bunu pratikte ortaya çıkarmaları gerekir. Müzik, iki dansçıyı birbirine bağlayan, iki dansçının ortak hareket etmesini sağlayan temel bir etkendir.

Tango dansı, dansçının iç huzurunu ortaya çıkaran bir türdür. İç huzuru, ancak rahat bir bünyede ortaya çıkabilir. Tangoya başlarken her şeyden arınmış ve rahatlamış bir ruh hali idealdir. Kendine güven bu dansta çok önemlidir, ayrıca sağlam bir duruş ve doğru vücut pozisyonu iyi bir dansın önemli ipuçlarındandır.

"Koşmaya başlamadan önce yürümeyi öğrenmek gerek" tabiri tam da tango için söylenmiş bir sözdür. Bu sözü hem mecaz anlamda hem gerçek anlamda ilke edinmek her zaman işe yarar. Tango, adımlar eşliğinde yapılır ve adımların toplamı yürümektir. Yürümeyi öğrenmek doğru adım atmayı gerektirir. Tangoda doğru şekilde adımlamak için ilk başta, sayısal beceriden çok kaliteli adımlara ihtiyaç vardır. Az ama öz.

Ayakları yere sağlam basan bir tango dansından söz etmek için disiplin ve özveri olmazsa olmazlardandır. Disiplinli ve özverili çalışma, verimli, kaliteli ve düzenli bir kurs eşliğinde ortaya çıkar. İstanbul tango kursları, şehrin sanatsal yönü ile birleşerek bu dansa gönül verenler için iyi bir başlangıç olabilir.