TANGONUN RUHUNU İÇİNİZE ÇEKİN

blog yazısı ekle !

TANGONUN RUHUNU İÇİNİZE ÇEKİN

Tango… Kimine göre bir başkaldırı, kimine göre aşk'ın en tutkulu dansı. Tanımı ne olursa olsun Tango, ifade etme biçiminin en saf hali. Tango, ilk başta akla bir dans ve müzik türü olarak gelebilir. Ancak doğduğu iklim, ortaya çıktığı koşullar düşünüldüğünde müzik ve danstan çok ötede bir kavram olduğu ortaya çıkar. Tango, insanları birbirlerine köklerinden sıkıca bağlayan, bedensel enerjiyi ruhani boyuta kolayca taşıyan ve müzik ile dünyayı farklı bir şekilde yorumlatan yeniden doğuşun sıkı bir göstergesidir.

Tango, bir karakter dansı olarak yorumlanabilir. Tangonun karakteri ruhunda yatar ve ruh, tangoyu yeniden yorumlayarak icra etmek isteyenler için harekete geçer. Önceden belirlenmiş birincil önem taşıyan dans karakterleri ve figürleri, Tangoda ağırlık kazansa da Tango asıl vurgusunu dansçıya tanıdığı belli bir serbestlik içerisinde yapar.

Doğaçlama

Tangonun genel karakteristikleri içerisinde görünmez kahraman gibidir doğaçlama. Dansçıya tanınan serbestlik, doğaçlama ile kendini belli eder. Kendini müziğin ritmine bırakan dansçı, tango genel kurallarının dışına çıkmaz. Tangonun istediği bir nevi budur; dansçının kendisini serbest bir şekilde partnerine sunması.

Hissiyat ve Sorumluluk

Tango, hayatın içinden bir kesit olduğunu dans içerisindeki figürlerle ve bu figürlerin etkileri ile belli eder. Tangoda, dansçılar yoğun bir hissiyat içerisindedirler. Bu hissiyat, aynı zamanda doğaçlamanın da bir başlangıcı, aynı zamanda bir gereğidir. Müziğin ritmine ve partnerinin ruhsal/bedensel enerjisine kendisine bırakan dansçı, tango dansını genel karakteristiği içerisinde anlık doğaçlama ile başlatır.

Bu başlangıç, partnerlere bir sorumluluk alanı yaratır. Kadın ve erkeğin rolü, tangoda oldukça farklıdır, bazen de keskin çizgiler ile ayrılır. Erkek daha çok sahiplenici ve yönlendirici bir misyon edinirken kadın, partnerinin hareketlerine cevap vererek dansın göze hoş gelmesine yardımcı olur.

Tangoda tüm koreografiler doğaçlama, hissiyat, sorumluluk ve dansın genel karakteristiği çerçevesinde bir bütün olarak işlenir. Tangonun ölümsüz ruhu bu kavramlar altında enerjiye dönüşür ve dünyanın neresinde olursanız olun bu enerji, tango ile buluşmalarınızda sizi yalnız bırakmaz.

Tangonun çıkış yeri Buenos Aires (Arjantin) ve Montevideo (Uruguay) olarak bilinse de dünyanın ve Avrupa'nın tüm şehirleri Tango ile olumlu bir birliktelik sağlayabilir. İki kıtayı birleştiren tek şehir olan büyülü İstanbul şehrimizde, diğer şehirler gibi Tangonun güçlü ruhuna tanıklık edebilir.