TANGOCULARIN OLMAZSA OLMAZI MİLONGA

blog yazısı ekle !

TANGOCULARIN OLMAZSA OLMAZI MİLONGA

İyi bir tango dansçısının es geçmeyeceği özel etkinliklerden biri milonga geceleridir. Çünkü Milonga gecelerinde her şey tangocuların istediği gibidir ve her şey tango içindir. Tangoya gönül verenler, bu gecede tango ile kendilerini ifade eder ve tangonun inceliklerini diğer tangocuların gözü önünde sergiler.

Milonga geceleri özel olarak düzenlenirken detaylar bu özel gecelerde atlanılmadan yerine getirilir. Uygun bir dans pisti, milonga etkinliği için en önemli şarttır. Dans pisti, gece için hazırlanırken, dans platformunun önemini bilen tangocular, dans pistinde gerekli dans inceliklerini yerine getirebilmek için önceden platformda prova bile yapabilirler. Bu özel gecelerde diğer önemli detay ise müzik kullanımıdır. Tangocular milonga gecelerinde figürlerini üç ana müzik ile gerçekleştirir. Bunlardan biri tango müziğidir. Diğeri Avusturya'nın folklorik müziği olan "vals", diğer müzik çeşidi de milongadır. Milonga özel tango gecesi etkinliklerini verilen bir isimken aynı zamanda da bir müzik türüdür. Milonga müziğini tango müziğinden biraz daha hızlı ve farklı varyasyonlardan oluşan bir müzik türü olarak özetleyebiliriz.

Milonga geceleri, kendine has kuralları üzerinden tangocuların danslarına ev sahipliği yapar. Bu özel gecelerin yazılı olmayan ancak önemli kurallarından biri dansa davet ritüelinde göze çarpar. Dansa davet esnasında baylar, hep aynı partneri ile dans eden bayanları dansa kaldırmak için bir girişimde bulunmaz. Bu dikkat edilmesi gereken bir detaydır. Bir bayan dansçı da başka biri ile dans etmek istemediğini, hep aynı partneri ile dans ederek belli eder.

Bayların dikkat etmesi gereken bir diğer kural, bayan dans etmek istemediğinde ısrarcı olmamalarıdır. Bu kuralın dansa davet esnasında hatırlanması gerekir. Bayan, dans etmek istemediğini bir erkekten gözlerini kaçırarak anlatır. Bu özel gecede gözler konuşur, geri kalanlar da gözlerin anlattıklarını ve diğer mesajları anlamak ve de yorumlamaktan ibarettir.

Milonga gecelerinde tangocunun başına gelmesini istemediği diğer bir durum, pist üzerinde dans ederken çarpışmaktır. Diğer partnerler ile çarpışmak, dansın niteliğini olumsuz anlamda etkileyen en kötü durumlardan biridir. Eğer pist üzerinde böyle bir durum olursa, karşı taraftan af dileyen erkek dansçıdır.

Milonga gecelerine tango kurslarının olduğu her ilde tanıklık edebilirsiniz. İyi bir tango dansçısıysanız ya da kaliteli bir milonga gecesini deneyimlemek istiyorsanız, İstanbul dans geceleri tam da aradığınız türden olmaya adaydır.