SOSYAL DANS KORKUNUZU YENMENİN YOLLARI

blog yazısı ekle !

SOSYAL DANS KORKUNUZU YENMENİN YOLLARI

İstanbul 'da bulunan dans okullarının eğitmenleri gerek bir dansı yeni öğrenmeye başlayan kişilerin gerekse, uzun süreler boyunca dans eğitimi almış kişilerin bazı durumlarda ve kalabalık dans gecelerinde onlardan beklenen performansı veremediklerini veya dans pistine çıkmaktan bile çekindiklerini belirtiyorlar.

Böyle bir durum genellikle sosyal ortamlarda dans etme korkusu olarak değerlendiriliyor. Hatta bazı durumlarda kişi dans pistinde eşiyle birlikte dans etmeye başlamış bile olsa, çevresinde kendinden daha iyi dans ettiği kişiler olduğunu düşünmeye başladığında dansını sonlandırıp bir köşeden izlemeye devam edebiliyor.

Bazı kişiler ise dans eden insanları görüp asla onlar gibi dans edemeyeceğini düşünüp, kendinden utanıyor. Bazen de insanların onu yargılayacağını düşünüp gelen dans tekliflerini geri çeviriyor.

İşte İstanbul dans okulları olarak bizler de bu konuyu aşmak için sizlere bazı tavsiyelerde bulunmak istiyoruz.

İNSAN DOĞASI VE KİMİN KİMLE DANS EDECEĞİ

Çoğu insan dans eşini iki nedene bağlı olarak seçer. Birincisi, kendi stil ve seviyesinde olması, ikincisi ise arkadaşlıktır. Gerçekten de dans topluluklarında da bu durum oldukça geçerlidir, herkes birbiri ile eşit düzeyde dans bilgisine, seviyesine ve tarza sahip kişiler ile ve çoğunlukla da tanıdığı arkadaşlarını tercih etmeye eğilimlidir.

Burada seviyeden kasıt, karşı tarafın teknik yetenekleri, tarz ise dans hareketlerini nasıl gerçekleştirdiği, üslubu, duygularını dışa vurumu, erkeksiliği ve dişiliğidir.

Örneğin bazı dansçılar oldukça abartılı hareketler ve dönüşler ile gerçekleştirirken bir başkası daha akıcı ve sakin bir dans tarzını kullanıyor olabilir. Burada elbette önemli olan dans eden çiftlerin birbirleri için bu uyumu yakalamış olmalarıdır.

Bu yüzden böyle bir durum sizi dans pistlerinden uzak tutuyorsa yapılabilecek en doğru şey kendi tarzınızda ve seviyenizde kişiler ile dans etmeyi tercih etmek ve hatta gerekiyorsa farklı dans kurslarını takip edip yeni kişilerle tanışıp arkadaşlık kurmak olacaktır.

EĞER PİSTE ÇIKARSAM İNSANLAR O KADAR DA İYİ DANS ETMEDİĞİMİ GÖRECEK

Böyle bir kaygıya karşılık olarak sizden daha iyi dans ettiğini varsaydığınız birilerinin dansınızı izleyip, sizin hakkınızda bir yargıya vardıklarını veya eleştirdiklerini düşünüyorsanız hem iyi hem de kötü haberlerimiz var.

Bir defa kötü haber, gerçekten çok iyi bir dansçı olmadığınız sürece sizi kimse izlemez ve görmezden gelir. İyi haber ise çok iyi bir dansçı olsanız da herkes kendi dansı ile ilgilenir ve sizi izlemez, üçüncüsü ise çok iyi bir dansçıysanız ve suratlarını asarak sizi izliyorsa bu muhtemelen sizin hareketleriniz çalmak içindir.

Bu yüzden, insanların sizin dansınız üzerinde eleştirici oldukları gibi bir düşünceye kapılmamalısınız ve en keyif aldığınız hali ile dansınıza ve eşinize odaklanarak her fırsatta bildiklerinizi tekrar etmelisiniz.