ŞIKLIĞIN ESTETİK DIŞAVURUMU BACHATA

blog yazısı ekle !

ŞIKLIĞIN ESTETİK DIŞAVURUMU BACHATA

Dans, görsel bir anlatı üzerinden kendisini ifade etse de, bu anlatı içinde rahatlık son derece önemlidir. Dansçılar, ancak kendilerini rahat hissettikleri takdirde eylemin görsel boyutuna odaklanabilirler. Dansçılara, bu rahatlığı sağlayan yegane etken dans kostümleridir. Özellikle hareketli danslarda, dans kostümleri son derece önemlidir. Hareketli danslar kategorisinde en farklı yapıya sahip türlerden biri de Bachata'dır ve Bachata dansında kostümlerin niteliği önemli yer teşkil etmektedir.

Her dans için geçerli olan bir kriter, Bachata dansında da geçerlidir. Bu kriter, dans ayakkabısının niteliğidir. Dans ayakkabıları, dansın en doğru ve en sağlıklı şekilde yapılmasını sağlayan bir aksesuardır. Aksesuardan öte, doğru bir dans ayakkabısı, Bachata için bir zorunluluktur. Ayakkabı, bir dansın zarafetini ortaya çıkarır. Bu nedenle, ayakkabının üzerinde önemle durulması gerekir. Gösteriş, dans ayakkabısı için önemli bir etken iken, dansçının rahat olması da en az gösteriş kadar önemlidir.

Bachata dansı için standart bir ayakkabıdan söz edilemez, her dansçı ayakkabısını deneyerek kendi bulmalıdır. Ayakkabının nasıl olacağını belirleyen etken, dansçının ayak yapısıdır. Ayağın sağlıklı olması ve ayakkabının içinde rahat olması birinci kuraldır. Bu kuraldan sonra Bachata dansında bayanlar, hafif topuklu ayakkabılar tercih edebilir. Erkek dansçılar da kundura çeşit ayakkabı kullanabilirler. Dans edilecek platform da önemli bir detaydır. Ayakkabı tabanının kaygan olup olmayacağına pist kontrolünden sonra karar verilebilir.

Püsküllü kıyafet seçimi, Bachata için tercih edilen kıyafetlerdendir. Çünkü seri ayak hareketlerinde ve dönüşlerde, püsküller, kıyafet ile uyumlu tokalar ve belden aşağı sarkan vb. aksesuarlar görselliği daha ön plana çıkaracaktır. Erkekler rahat bir pantolon ve üzerine önü açık ya da kapalı bir gömlek tercih edebilirken, bayanlar bacaklarını açıkta bırakacak etek ve kıyafet cinsi seçimlere yönelebilirler. Ayrıca özellikle bayanlarda ışıltılı ve göz kamaştırıcı bir makyaj, dansçının daha sahneye çıkmadan iddiasını gözler önüne serer.

Şık olmak, her dansçının zarafetine sağladığı bir katkı, dansçıyı dansa motive eden bir özelliktir. Bu nedenle kıyafet konusunda çok araştırıp, çok düşünüp basit bir karar vermek gerekir. Ülkemizde bulunan İstanbul gibi büyük şehirler mağazaları Bachata için çeşitli kostüm modellerine ev sahipliği yapmakta ve dansçıların seçimlerine alternatif oluşturmaktadır.