SALSA VE BACHATA DANSINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

blog yazısı ekle !

SALSA VE BACHATA DANSINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Yeni bir salsa veya bachata dansçısı olarak, İstanbul 'da bulunan dans okullarında eğitimlere devam ettiğinizi ve yine çevrenizde ki dans etkinliklerini takip etmeye çalıştığınızı kabul edersek. İlk olarak bu dans türlerinde ustalaşmış kişiler ile nispeten daha yeni gelişmeye başlamış kişilerin olduğu etkinliklerde bu iki grup arasında bazı farklılıklar olduğunu fark etmişsinizdir. Özellikle daha tecrübeli sayılabilecek kişilerin dans pistlerinin dış kısımlarını yeni başlayanların ise pistin ortasında bir kargaşa oluşturduğu kolayca görülecektir. Bunu da tecrübeli kişiler danslarının dışarıdan daha rahat izlenebilmesi için yaparlar.

Eğer siz de kendi bölgenize karar verdikten sonra eşinizi seçmek için harekete geçerseniz, bunu sakın dans etmek istediğiniz kişinin arkasından sinsice gelip bir anda karşısına çıkarak yapmayın. Böyle bir durum karşı tarafın zihninde kaç veya kal refleksini tetikleyeceği için teklifinizi kabul etmeme olasılığını artırmış olursunuz. Bu yüzden yapılabilecek en doğru yöntem, dans etmeyi teklif edeceğiniz kişinin yanına tebessüm ederek gidip, nazikçe dans teklifinde bulunmaktır.

Ve eğer kadınlar da teklif almak istiyorlarsa, dans salonunun bir köşesine çekilip saklanmamalıdır. Çünkü bu şekilde bütün kâinata verdiğiniz mesaj, bu dans salonuna zorla sürüklendiğiniz ve ayrıca çalan şarkıyı da beğenmediğiniz için gelecek dans tekliflerine kapalı olduğunuzdur. Bu yüzden mümkün olduğunca dans pistine yakın olun, tebessüm edin ve insanlarla göz teması kurmaktan çekinmeyin. Ayrıca dans etmek için teklif almayı da beklemenize gerek yok, siz de rahatlıkla birine dans etmek istediğinizi söyleyebilirsiniz, bunda utanılacak bir şey yok.

Karışışınızda ki kişiye dans etmek isteyip istemediğini sorarken de mümkün olduğunca nazik olun ve başkası ile olan diyaloglarını bölmemeye özen gösterin. Çünkü yanında ki arkadaşı da bu yüzden sizi geri çevirebilir ve bir ders almış olursunuz. Maalesef hayatta bunlarda olabiliyor.

Özetlemek gerekirse dans etkinliklerinde yapmaya özen göstermeniz gereken şeyleri şu şekilde belirtebiliriz;

1. Kendinizi tanıtın

2. Karşınızda ki kişiye danstan sonra teşekkür edin.


3. Eğer eşinizle dans etmek hoşunuza gittiyse, bunu ona söyleyin ve daha sonra yine dans etmek istediğinizi belirtin. Eğer olumlu cevap alırsanız karşınızda ki kişinin de sizinle ilgili düşünleri hakkında fikir sahibi olmuş olursunuz ve yapılmayacaklar listesinde ki 2 numaralı maddeden kendinizi otomatikman kurtarmış olursunuz.

4. Dans ettiğiniz parça çok uzun sürdüyse, dansınızı erken bitirmekte bir sakınca yoktur. Bazı müzikler 10 dakikadan fazla sürebilir ve şarkının bitmesini beklemek isterken karşınızda ki kişiyi zor durumda bırakmış olmazsınız.

Bütün bunlara ek olarak bu gecelerde yapmamaya çalışmanız gereken diğer kurallar şunlardır.

1. Dans etmeye yeni başladığınız için berbat olduğunuzu düşünüp her 5 dakikada bir özür dilemeyin

2. Eğer ilk dansınızdan sonra karşınızda ki kişinin pek de memnun olmadığını görüyorsanız hemen ardından çalan parça içinde dans etmeyi teklif etmeyin.

3. Karşı taraf çok ilgili görünmediği halde tüm dans boyunca konuşmayın. Konuşacaksanız şarkıyı oturarak dinleyin ve muhabbet edin.

4. Dans pisti üzerinde olması gerektiğinden fazla yeri işgal etmeyin.

5. Taşıyamayacağınızdan daha ağır bir insanı havalandırmaya çalışmayın.