SALSA ÖĞRENME REHBERİNİZ

blog yazısı ekle !

SALSA ÖĞRENME REHBERİNİZ

Eğer İstanbul 'da yaşıyorsanız ve Salsa öğrenmek için bir kurs arıyorsanız veya bazı temel dersleri aldıktan sonra kendinizi daha da geliştirmek istiyor ve bunun için sürekli internette kaynaklar bulmaya çalışıp, hem bildiklerinizi artırmak, hem de yeni şeyler öğrenmek niyetindeyseniz, ancak tam olarak nereden başlamanız gerektiğini bilmiyor ve etrafınızdan sürekli farklı tavsiyeler duymak kafanızı karıştırıyorsa, sizin için hazırladığımız 5 maddelik Salsa Rehberi, tam olarak bu ihtiyacınızı karşılayacaktır.

1. ADIM: ÖĞRENMEYİ ÖĞRENİN

Salsa derslerine ilk kez başladığınızda size öğretilen teorik bilgiler ile uygulama arasında çok büyük bir boşluk olduğunu fark edersiniz. Hareketlerin nasıl yapılması gerektiğini gayet iyi anladığınızı düşündüğünüz halde, konu bu hareketleri uygulamaya geldiğinde resmen bunları beceremediğiniz ortaya çıkar. Bu da size çok büyük bir huzursuzluk verir ve kendinizi daha da zorlamaya başlarsınız ancak bu sefer de kendinizi hata yapmaya daha çok teşvik etmiş olursunuz. En sonunda artık bu işi beceremeyeceğinizi düşünüp hayal kırıklığı ile pes edersiniz. Çünkü aslında siz öğrenmeyi öğrenememişsinizdir.

2. ADIM: YAPTIKÇA ÖĞRENİLİR - AMA NASIL YAPTIĞINIZ ÖNEMLİ

Daha iyi bir Salsa dansçısı olmak için duyduğunuz tavsiye her zaman aynıdır. "Çalışmak, Çalışmak, Çalışmak!". Tabii ki bu sözün gerçeklik payı görmezden gelinemez. Çalışmalar, antrenmanlar ve tekrarlar olmadan ilerleme kaydedemezsiniz. Yapmış olduğunuz her alıştırma sizi başlangıç seviyenizden daha da ileriye götürecektir.

Ancak bu tavsiye de atlanılan en önemli nokta is şudur; Önemli olan çalışmayı GERÇEKLEŞTİRİYOR olmanız değil, NASIL ve HANGİ çalışmayı gerçekleştirdiğinizdir. Çünkü sizden beklenen, doğru hareketleri bolca tekrar etmenizdir.

3. ADIM: DERSLERİ İYİ DEĞERLENDİRİN

Hangi dans türünde kendinizi geliştirmek isterseniz isteyin, mutlaka katıldığınız derslerin, seviyenize uygun grup sınıfları olması gereklidir. Ancak bu şekilde ihtiyacınız olan tavsiyeleri ve ipuçlarını öğrenebilirsiniz.

4. ADIM: BİR DANS GÜNLÜĞÜ TUTUN

Salsa dansınızı ilerletmeniz, birden fazla farklı konu üzerinde aynı anda çalışmanızı gerektirir. Bunun için, katılacağınız kurslar da farklı hocalardan farklı dersler alacak, hepsinin size gösterdiği yeni veya değişik teknikleri öğrenmek ve uygulamak zorunda kalacaksınız. Aynı zamanda belirli zamanlarda katılacağınız çalışma grupları da sizin programınız içerisinde önemli bir yer tutacaktır. Bu yüzden tüm bu öğrendiklerinizi ve kaydedeceğiniz ilerlemeyi yakından takip edebilmeniz için en iyisi bir günlük oluşturmanız olacaktır

5. ADIM: DANS PİSTİNE ÇIKIN

Çalışmalarınızın etkisini göreceğiniz ve bu konuda en fazla ilerleme sağlayacağınız yer, gerçek dans pistleridir. Hiç bir zaman bildiklerinizi veya yeni öğrendiğiniz teknikleri denemekten çekinmeyin ve her fırsatta kendinizi gösterin.