SALSA KURSUNA İLK KEZ BAŞLAYACAKLARA TAVSİYELER

blog yazısı ekle !

SALSA KURSUNA İLK KEZ BAŞLAYACAKLARA TAVSİYELER

Uzun süredir beklediğiniz gelişme oldu ve bir Salsa kursuna yazıldınız. Artık siz de Salsa öğrenecek ve hayata bir dansın ışığı çerçevesinden bakabileceksiniz. Salsa öğrenmek için istek çok önemli olsa da dersleri aktif bir şekilde dinlemek en az istek kadar önemlidir. Bunun dışında öğrenmeyi etkileyen ve farkında olunmayan bir kavram ise sabırdır.

Biliyorsunuz artık birçok şehirde Salsa kursu var. Kendi şehrinizden bir Salsa kursunu değerlendirebilirsiniz. Örneğin bir İstanbullu için en verimli Salsa kursu, İstanbul'da olan bir kurstur.

Evet, ilk ders saatinizin zamanı geldi çattı. Heyecan biraz dorukta. Öncelikle dersin başlama saatinden maksimum 30 dakika önce orada olmanızı öneririz. Bu süre 20 dakika önceye de çekilebilir. Çünkü heyecan faktörü de işin içine girince beklenmedik sorunlar ile karşılaşabilirsiniz ve erken gitmeniz (özellikle ilk derse) sizin için iyi olacaktır.

Aksesuarlar, Salsa öğrenmeyi etkileyen diğer unsurlardır. (Salsa aksesuarları hakkında bilgi almak isteyenler önceki yazılarımızı okuyabilirler) Bu yüzden örneğin dans ayakkabılarınızı ilk derse gidiyor da olsanız mutlaka giyin. Dans ayakkabınız yoksa kendinizi rahat hissedeceğiniz günlük bir spor ayakkabı ile birkaç Salsa dersini sürdürebilirsiniz. İlk ders için kıyafet seçiminde iddialı davranabilirsiniz. "Bu benim ilk dersim, o yüzden sıradan şeyler giymeliyim" şeklinde bir anlayışa kapılmayın. Salsaya uygun olduğu takdirde göze batan bir kıyafet seçimine yönelebilirsiniz, tabi ki içinde rahat olmanız şartıyla.

İlk derste, eğitmeniz ile kısa bir tanışmadan sonra hemen adım eğitimlerine geçilir. Hareketleri tam anlamıyla benimsemek için derse aktif katılım ve sabrın dışında başka bir süreç daha vardır. O da derste öğrendiklerinizi mutlaka ama mutlaka evde tekrar etmenizdir. Bir saatlik bir eğitim ile Salsa öğrenilmez, ancak uzun tekrarlar ile Salsa öğrenme süreci gerçekleştirilir.

İlk derste (sonraki aşamalarda da) hareketleri yapamadığınız zaman moralinizi bozmayın. Amaç, hareketleri deniyor olmanızdır. İçinizdeki istek ve sabır devam ettikçe zaten hareketleri farkında olmadan yapmaya başlamış olacaksınız. Sosyal yönü kuvvetli biri olmaya çalışın. Farklı insanlarla tanışmaktan çekinmeyin. Salsada eş ve partner değişimini gerektikçe uygulayın. Farklı partnerler ile dans etmeniz dansınızı ilerletmenize katkı sağlayacaktır.