SALSA DERSLERİNDE NELER ANLATILIR

blog yazısı ekle !

SALSA DERSLERİNDE NELER ANLATILIR

İstanbul 'da bulunan salsa dansı okullarının eğitmenleri, bu dansı öğrenmeye başlamak isteyen kişilere bu kurslarda neler öğretileceği ve içeriği ile ilgili bazı bilgileri paylaşmak istiyorlar.

TEMELLER

İlk olarak çok temel ayak hareketlerini, doğru şekilde durmayı, ağırlığınızı aktarmayı ve dansınızla aranızda bağ kurmayı öğreneceksiniz. Aynı zamanda salsa müzikleri dinleyip, bu şarkıların ritimlerini kavramaya başlayacaksınız.

HAREKETLER

Temel hareketlerin bir kaçının bir araya geldiği kısa koreografiye sahip dansları gerçekleştirmeye başlayıp, klasik basit dönüşler, çapraz geçişler görecek ve bunların teknik tabirleri anlatılacaktır.

DÖNÜŞ ŞEKİLLERİ

Genellikle 3 veya 4 hareket ile bir araya getirilen dönüşler çalışılmaya başlanacaktır.

YÖNETME VE TAKİP ETME

Erkeklere, sırada hangi hareketin geleceğini karşı tarafa en net şekilde hissettirmenin sanatı, kadınlara ise vücutlarının bu yönlendirmeye karşı vereceği anlık ve akıcı tepkiler öğretilmektedir. Aynı zamanda dans eşinizi iyi tanıyor olmak, aranızda bir uyum olması bu öğretilenlerin uygulanmasını da oldukça kolaylaştıracaktır. Bu yetenekler elbette ilk başlarda gösterildikten sonra, esas olarak sizlerin yapacağı tekrarlar ve antrenmanlarla gelişecektir.

AYAK HAREKETLERİ

Burada bahsedilen ayak hareketleri aslında ilerleyen aşamalarda kullanılacak olan kendinize özgü ve müziğin ritmine uygun olarak belirleyeceğiniz, ufak koreografi dışı hareketleri içermektedir. Bahsedildiği gibi işin bu kısmı salsa dansında ilerleme kaydettikçe ortaya çıkacak olmasına rağmen, ilk derslerde de bir yatkınlığın olması açısından anlatılmaktadır.

DÖNÜŞLER

Salsa dansı içerisinde belki de en kritik sayılabilecek hareketlerden bir olan dönüşler tamamen aşamalı olarak anlatılıp, ilk başlarda tek bir dönüşü tam ve doğru bir şekilde yapmak üzerine odaklanılır, ardından daha fazla sayıda ki peş peşe gelen dönüşler için ilerleyen seviyelerde farklı teknikler ve püf noktaları açıklanır.

STİL

Dansınıza kendinize has bir stil vermek Salsanın oldukça keyifli yanlarından biridir. Bu aşamada dansı gerçekleştiren kişi müziğin ritmi ile uyumlu olacak şekilde dilediği kol, kalça veya bilek hareketini dansına ekleyebilir. Bu yöntem de ilerleyen aşamalarda kişiler için daha oturmuş bir hal alsa da her zaman buna önceden alışmaya başlamış olmanın dansınıza faydası olacaktır.

ÇÖMELMELER VE KALDIRMALAR

Salsa dansı içerisinde oldukça havalı gözüken ve belli bir seviyede tecrübe de isteyen bu hareketlerin temelleri de yeni başlayan kişilere anlatılmaktadır.

ZAMANLAMA VE MÜZİK ZEVKİ

Salsa dansın bu en önemli ve temel sayılan iki unsuru daha bu dansı öğrenmeye başladığınız ilk andan itibaren sizinle paylaşılmaya başlanır. Böylece zamanlama, sizin eşinizle birlikte olan dansınızı senkronize etmeye, seçeceğiniz müzikler ise ileride nasıl bir dans aksanınızın olacağını belirlemeye başlayacaktır.

Görüldüğü gibi oldukça eğlenceli ve hareketli geçecek olan bu salsa derslerinde sizlerde yerinizi almak isterseniz, İstanbul 'da size en yakın bulunan salsa dans okulunun eğitmenleri ile iletişime geçebilirsiniz.