SALSA DANSININ TEMEL ADIMLARI

blog yazısı ekle !

SALSA DANSININ TEMEL ADIMLARI

Salsa birçok stili içinde barındıran ve oldukça zengin olmakla birlikte doğaçlamaya fazlaca yer veren bir dans. Eğer temel adımlardan sonra ne yapacağım diye düşünüyorsanız kendinizi müziğin ritmine kaptırmanız yeterli olacaktır. Daha çok erkeğin yönlendirme hareketleriyle icra edilen salsa temel adımlardan itibaren yönlendirmenin erkekte olduğunu size gösterir. İstanbul gibi büyük şehirlerdeki insanların hafta sonu kaçamağı haline gelen danslar içinden salsa bir yaşam tarzına dönüşebilir. Temel adımları hayatınıza uygulayıp yürürken bile dans edebildiğinizi görmeniz mümkündür. Başka bir deyişle salsa artık sizin yaşamınızda öyle yer almıştır ki adımlarınıza öyle işlemiştir ki bunun kurtuluşu yoktur. Esnek ve hareket kabiliyeti yüksek bir bedene sahip hem de duyuş ve hissetme yetinizin güçlenmesi için salsa öğrenmek için geç kalmayın.

Salsa toplu olarak ya da partnersiz olarak yapılabilen bir dans olsa da genellikle erkek ve kadından oluşan çiftlerle yapılır. Erkeğin yönlendirmesi el hareketleriyle olur. Temel adımlar çok iyi öğretilmelidir. Ne kadar karmaşık hareketler yapıyorsanız da belden yukarınızı oynatmamanız gerekir. Adımlarınız müziğe uygun olmalıdır bu yüzden öğrencilere ilk önce müziğin ritmini yakalaması öğretilir. Müzikle olan bağınız bu dansla birlikte daha da artacaktır.

Sekiz eş zamandan yola çıkarak dans edilir. Hareketler çoğunlukla 4 vuruş 3 adım olarak planlanmıştır. Durakların zamanı gelince dansçı, adından da anlaşılabileceği gibi duraksar hiçbir harekette bulunmaz. Bu dansa ahenk ve karmaşa katan leziz bir harekettir. Bu nedenle 4 ile 8 sayılmaz. Yani 1,2,3 stop 5,6,7 stop şeklinde tekrar edilir. Adımlarınızı karıştırıyorsanız sayabilirsiniz bunu sesli de yapabilirsiniz. Temel adım çalışmalarını aksatmamanız gerekir.

Sol ayak öne doğru gelince vücut ağırlığı sol ayağın üzerine verilmelidir. Denge de durmak için bu gereklidir. Herhangi bir adım atmadan vücudun ağırlığı sağ ayağın üzerine verilirken sanki adımların ağırlığı aktarılıyormuş gibidir. Sol ayak ise o an geri çekilir. Adımları sayarken duraklama anında hiçbir harekette bulunulmaz, bu seferde sağ ayak geriye doğru hareketi tamamlarken, adım atmadan vücudun ağırlığı tekrar sol ayak üzerine verilir. Bu harekette de olduğu gibi vücudumuzun merkez ağırlığı sağ ayaktan sol ayağa adeta devredilir. Sağ ayak eski pozisyonuna döndürülür, yeniden duraklama hareketiyle hiçbir adım atılmaz.