SALSA DANSINDA KADIN VE ERKEĞİN FARKI

blog yazısı ekle !

SALSA DANSINDA KADIN VE ERKEĞİN FARKI

İstanbul 'da bulunan salsa eğitmenleri, bu dansı yönlendiren ve dans çiftleri içinde lider rolünü üstlenen erkeklerin ilk başlarda işlerinin biraz daha zor olduğunu belirtiyorlar. Zamanlama, duruş, ayak hareketleri, koreografiyi hatırlamak gibi işlerin yanında, dansı yönlendirmek üzerine de yoğunlaşmaları gerekiyor. Bu da salsa dansının en dikkat gerektiren bölümlerinden birini oluşturuyor. Dansı yönlendiren kişinin bu bahsedilen zamanlamanın ve dans eşi ile kurulacak iyi iletişimin hem birçok farklı partnerle aynı seviyede kurulabilmesi hem de doğru yapılabilmesi için erkeklerin bu konuda daha da fazla antrenman yapması gerektiğini belirtiyorlar. Aynı zamanda dansı takip eden kişi bir sonraki adımı unutsa da ona bunu hatırlatacak bir lider olmak gerekiyor.

Ancak dansın takipçi kısmında bulunan kadının da bunu akıcı ve doğru bir şekilde yapabilmesi oldukça disiplinli bir çalışma gerektiriyor. Böylece iyi bir takipçi de hareketleri kendi başına tahmin etmemeyi, farklı bir duruş veya direnç göstermemeyi ve dirsek ile bilek hareketlerinde en uygun gerilimi ayarlamayı öğrenmesi gerekiyor. Bunlara ek olarak takip edenler daha fazla dönüş hareketi gerçekleştirdiği için liderlerin aksine bu harekete de özellikle önem verip çalışmaları gerekiyor. Fakat yine de genel itibariyle liderlerin eğitimlerinin, takipçilerden daha uzun sürdüğü söylenebilir.

Bunun gerçekleşmesinde etkisi olan farklı bir unsur da takipçiler daha önce hiç bir salsa eğitimi almamış olsa bile birçok temel adım bilgisini ve hareketi dans kulüplerinden veya çevresinde salsa dansını bilen kişilerden kolayca öğrenebilir. Fakat liderlik için her zaman bir eğitim gereklidir.

Elbette genel itibari ile dansı yönlendirme görevinde olan bir erkeğin zaman zaman daha az tecrübeli bir takipçi ile de dansı ona zorluk çıkartabilir ancak bunun tam tersi iyi bir takipçi ile de dans etmesinde kendi bildikleri kadar iyi bir dans ortaya çıkacaktır. Bu sebeple iyi bir lider her zaman çokça antrenman yapmalı ve kendini mümkün olduğunca geliştirmelidir.

Son olarak belirtilmesi gereken konu ise artık günümüzde salsa dansında liderliğin sadece erkekler üzerinde olmadığı, kadınlarında bu konuda geliştirip, gerektiğin de durumu ele almaları gerektiğidir.