SALSA

blog yazısı ekle !

SALSA

Bugün sizlerle Salsa dansı hakkında konuşmak ve Salsa dansına yeni başlamak isteyenlerle, belirli bir seviyeye gelmiş dansçılara tavsiyelerde bulunmak istiyoruz.

Salsa dansına ilginiz varsa, bir süredir dersler alıyorsanız ve hatta belirli bir seviyeye kadar geldiğinizi hissediyorsanız, yapmanız gereken en önemli şey, Salsa kulüplerini ziyaret etmek ve bu kulüplerin düzenledikleri dans aktivitelerini takip etmek olmalıdır.

Salsa kulüplerine ve Salsa dans gecelerine sadece iyi derecede Salsa bilenlerin gittiğini düşünmek, yapılan çok büyük bir yanlış anlaşılmadır.

Gerçek şudur ki, Salsa tamamen sosyalleşmek ve hem yeni hem de eski dansçılarla bir araya gelerek kaynaşmak üzerine kuruludur.

Böyle gecelerde, gerçekten iyi dansçıların yeni Salsa dansçılarıyla dans ettiği oldukça sık karşılaşılan bir durumdur. Çünkü bütün herkes bir zamanlar acemi olduğu günleri tebessümle anar ve yeni gelen kişilere mümkün olduğunca yardımcı olmaya çalışır.

Salsa hakkında bilmeniz gereken bir başka şey de, Salsanın Latin ruhunu taşıdığıdır. Latin ruhunda ise ritmin olduğudur. Ritim de Salsanın vazgeçilmezidir. Yıllar yıllar öncesinde Afrikalı köleler kendi ritimlerini Karayip kıyılarına getirmiş, Hint ve Avrupa melodileriyle birleştirip, İspanyol sözleri ile Salsaya hayat verilmiştir.

Salsa tüm Dünya'ya yayılmıştır ve 5 yaşından 80 yaşına kadar genç yaşlı herkes tarafından sevilmektedir. Bu yönüyle de sınırları aşıp farklı kültürleri bir araya getiren özel bir dans olma özelliğine de sahiptir.

Salsa, ait olduğu topluluğun bir parçası olup, insanları yargılamayan ve onları bir arada tutmayı başarabilen özel bir danstır. Salsada her şey müzikle, dans etmekle ve partnerinizle aranızdaki bağı kuvvetlendirmekle ilgilidir.

Ayrıca Salsa dansının bu kadar yaygın olmasının sonucunda çok farklı tarzlara da sahip olan bir dans türüdür. Hepsinin ortak özelliği ise Salsada ki hareketlerin oldukça akıcı, yüksek oranda teknik gerektiren, zarif figürlerden oluşması da onu bu kadar belirgin bir dans haline getiren önemli bir faktördür.

Aynı zamanda Salsa dansını takip ettikçe ve hem öğrenip hem de uygulamasını gerçekleştirmeye başladıkça karakterinizin de ne kadar olumlu yönde geliştiğini görmek sizi mutlu edecektir.