MÜZİĞİN VE ZAMANLAMANIN ÖNEMİ

blog yazısı ekle !

MÜZİĞİN VE ZAMANLAMANIN ÖNEMİ

İstanbul 'da bulunan dans okullarının eğitmenleri müzikalite ve zamanlamanın bütün danslar içerisinde en önemli şey olduğunu belirtiyorlar.

Herhangi bir dans sırasında ne kadar iyi bir duruş sergilediğiniz, hareketleri nasıl tam ve doğru olarak tekrar ettiğiniz veya ne kadar esnek olduğunuzdan önce müziğe ve ritme ne kadar uyum sağladığınız önemlidir. Eğer hareketleri müziğe ve ritme uyduramıyorsanız, o zaman ayak hareketlerinizin hızlı olması, stilinizin çok özel olması bir anlam ifade etmez.

Aslında bu müziğin olduğu her durumda geçerlidir, çünkü eğer müzisyenler de belli bir ritim duygusuna sahip olmazlarsa iyi eserleri de çıkaramazlar ve hatta müzisyen olamazlar. Eğer siz de dansınızı müziğin ritmine uyduramıyorsanız o zaman bir dansçı olamamışsınız demektir.

Bir kişi tek başına dans ediyorken müzikle arasında bir ilişki kurar. Bir kadın ve erkek pist üzerinde dans ediyorsa, ikisinin arasında da bir ilişki vardır ve bu ilişkiyi o anda bir arada tutan müziktir. Eğer hareketlerin zamanlamasını doğru yapamıyor, müziğe ayak uyduramıyorsanız, dansınız sığ ve basit kalıyor. Böylece ortaya sadece rastgele hareketler çıkmış oluyor. Tıpkı düzensiz bir şekilde davula vurmak gibi. Bir anlamı kalmıyor sadece bir ses olarak kalıyor.

Bunun tam tersi müzikle birlikte dans edebiliyorsanız o zaman da sanki bedeninizle bir enstrüman çalıyormuşsunuz gibi oluyor. Yaptığınız dans bir müzikal oluyor siz de müziğin ta kendisi ve tabii ki böylece tecrübe ettiğiniz şey çok daha derin bir anlam kazanıyor. Aynı zamanda bu ritme sahip olmak, daha çok kişinin sizinle dans etmeyi istemesini de sağlıyor.