MODERN DANS DERSİ

blog yazısı ekle !

MODERN DANS DERSİ

Modern dans 20. yüzyılın başlarında balenin değişmez kurallarına karşı olarak gelişmiş olan bir dans türüdür.

ABD ve Almanya'da şekillenen bu kültür, hemen hemen her tür müziğe adapte edilebilirdir. Amaç kadın ve erkek vücudunun doğal hareketlerini yansıtmaktır.

Modern dans 19. yüzyıl balesinden birçok yönden farklıdır. Modern dansta bedenin hareketleri akıcıdır. YerçeKimi kuralını kabul eden modern dansçı somut yerle ilişkili hareketlerde bulunur. Buna karşın bale dansçısı yeri terk etmek sanki havalanmak ister.

Modern dansın işlediği temalar da 19. yüzyılın romantik lirik ve peri masalı içerikli balesinden farklı; gerçekçi ciddi çoğu zaman da coşkulu ve duygusaldır.

Modern dans balenin klasik beş pozisyonunu ve zıplama dönüş vuruş kayış gibi hareketlerini daha da geliştirdi. Modern dansçılar beden hareketlerini sınırlamayan rahat giysiler kullanırlar.

Klasik bale müziği yerine senfonik yapıtlardan yararlanma cesaretini gösteren modern dansçı müziğe yaklaşımında gerçekten yaratıcıdır.

Modern Dans, bir şeyleri kalıplar içinde görmek yerine, bu kalıpları kırarak, yaratıcılığı ön plana çıkaran ve sanatçının kendinden bir şeyler katabileceği kompozisyonları, ritmik/yaratıcı yapısıyla müzik ve dans tutkusunu içinde barındıran Modern dans,Danstüdyo Levent Şubesinde Modern dans kursları ile buluşuyor..