İYİ BİR BALE DANSÇISI OLMAK

blog yazısı ekle !

İYİ BİR BALE DANSÇISI OLMAK

İyi bir bale dansçısı olmak demek, baleyi hak ettiği gibi icra etmek, balenin öngördüğü ritüelleri eksiksiz yerine getirmek demektir.

İyi bir bale dansçısı olmak demek, sadece bir dansçı olmak değildir.

İyi bir bale dansçısı olmak demek, sanatı, dansı harmanlamak ve özümsemek demektir.

İyi bir bale dansçısı olmak demek, sanata gereken önemi vermek ve hayata dans ekseninden bakmak demektir.

İyi bir bale dansçısı olmak demek, zahmetli ve yorucu bir amaç için insanın her şeyden önce kendisine söz vermesi demektir.

Bale dansçıları her zaman bir şeyin farkındalardır: Öğrenmeye sürekli aç olmak ve de öğrenmenin hiçbir zaman bitmeyecek olması. Bale dansçıları, baleye olan tutkularını bu anlayış üzerine kurar. İyi bir bale dansçısı olan bireyler, baleye sadece bir dans ve sanat gözüyle bakmaz. İyi bale dansçıları için bale, aynı zamanda bir meslektir. Profesyonellik de bu dansı meslek edinerek kendiliğinden oluşan, olması gereken bir süreçtir.

İyi bir bale dansçısı, dünyayı ve hayatı yorumlamaya kendisinden başlar. Kendisini ne kadar iyi tanırsa, mesleğini, dansını ve tüm bunların anlamını o ölçüde iyi tanımış olur. Böylece bale dansçının farkındalığı hem fiziksel hem de ruhani anlamda sağlamlaşır. İyi bir bale dansçı, farkındalıklarını sadece egzersiz, hareket ve koreografi bütününde gerçekleştirmez.

Müzik, bale dansçıları için tamamlayıcı bir etkendir. İyi bir bale dansçısı aynı zamanda bir müzisyendir ve bale dansçısının enstrümanı dansıdır. Bu enstrümanı ile kendisini ifade eder. İyi bir bale dansçısı, sanatını sadece müzik ile desteklemez. Edebiyat, bale dansçısı için diğer bir yakın arkadaştır. Çok okumak, sadece belli insanlar için özel bir ayrıcalık değildir. Bunun farkında olan bale sanatçıları, çok okuyarak sahnedeki sanat atmosferini ve sahne tozunu teori düzleminde yutar.

Ve bale dansçısı, sağlam bir sporcu gibidir. Her gün antrenman yapmasını bilir. Antrenman veya egzersiz hareketleri yapmazsa formundan düşeceğinin farkındadır. Bir sporcu kendisini farklı sahalarda gösterirken, bale sanatçısı da kendisini sahnede gösterir.

İyi bir bale dansçısı, sanat ruhlu dünya şehirlerine aynı mesafededir. Özellikle Avrupa'nın sanat organizasyonlarını ve bale gösterilerine ev sahipliği yapan şehirler, bale sanatçılarında ayrı bir yer tutar. Avrupa'nın sanat başkentlerini yakından tanıdığı gibi ülkemizin de İstanbul gibi sanata önem veren çeşitli şehirlerini çok yakından tanır.