HÜZÜN VE EĞLENCENİN ESTETİKLE BULUŞMASI: BACHATA

blog yazısı ekle !

HÜZÜN VE EĞLENCENİN ESTETİKLE BULUŞMASI: BACHATA

Bachata, farklı duygu ve anlam çeşitliliklerini barındıran bir dans türüdür. Bu özelliği ile diğer dans türlerinden ayrılır. Bachata dansında, bu çeşitlilik içerisindeki farklı geçişler sıklıkla görülebilir. Hüzünlü başlayan bir dans, ani bir geçişle eğlenceye dönüşürken bunun tam zıttı olan duygu değişimlerine de tanıklık edebilirsiniz. Ancak, dansın barındırdığı hüzün ne olursa olsun, değişmeyen tek şey Bachata'nın tamamen doğal estetik biçimidir. Bachata dansı, aşkı, acıyı, hüznü ve farklı duyguları kendine has estetik anlayışı ile kusursuz bir şekilde var eder. Bachata dansı, özgün şarkılar ile dansçıların dünyasına hareketlilik katar ancak Bachata şarkılarında sadece müzikler ön planda değildir. Bachata şarkılarındaki sözler de dansın farklı duygu yoğunluğuna eşlik eder ve bunları farklı biçimlerde açığa çıkarır.

Bachata, olabildiğince samimi, olabildiğince romantik bir danstır. Bu yüzden dansın tek başına yapılması kendi karakterini tam anlamıyla yansıtmaz. Bachata'da değişken tüm duyguların en hakiki şekli, çiftlerin birbirleri ile yaptığı danslarda ortaya çıkar. Bachata dansı, tüm romantikliğini, zaman zaman hoyratlığını ve değişmeyen tutkusunu çiftlerin birlikteliğinde açığa çıkarır.

Bachata dansında partnerler, birbirleri ile eşsiz uyum yakalayarak dans ederler. Ancak bu dansın altında hangi duyguların yoğunlukta olduğunu, karşıdan bakan farklı gözler bilemez. Bunu en iyi şekilde bilen Bachata dansının baş aktörleridir. Dansçılar, tek vücut olarak birbirlerine hem fiziksel hem de ruhsal olarak sıkı bir şekilde bağlanırlar.

Bachata'nın dans anlayışı, bacak hareketleri üzerinden ortaya çıkar. Bacak hareketleri temelde adımlar ile başlar, küçük adımlar öncülüğündeki diğer adımlar da birbirini takip eder ve dans dönüşleri ile birlikte Bachata'nın enfes görünümü zuhur eder. Bachata dansçıları, birbirleri ile tek beden olarak eşsiz duygular eşliğinde Bachata dans karakterini ruhları ile bütünleştirir. Bachata kıvraklığını ve estetiğini Bachata müziği eşliğinde tatmak, bir nevi yüce duygulara kucak açmak gibidir.

Bachata, her zaman her yerde karşılaşabileceğiniz bir dans biçimidir. İnsanlar üzerinde harika bir tat bırakan Bachata dansını, İstanbul'un eşsiz atmosferi ve dans kursları ile deneyimleyebilirsiniz. Bachata, farklı bir coğrafyada ortaya çıksa da etkileri bakımından evrensel değerler taşımaktadır.