GÜNLÜK TERAPİNİZ ZUMBA İLE FARKLILIĞI HİSSEDİN

blog yazısı ekle !

GÜNLÜK TERAPİNİZ ZUMBA İLE FARKLILIĞI HİSSEDİN

Yaşam, sürekli bir hareketten ibarettir. Hareket ve devinim, hem toplumsal hem de bireysel süreçlerin ana etkeni, insanların oluş şekillerini belirleyen süreç biçimleridir. Hareketlilik, olmazsa bir yaşamdan bahsedemeyiz ancak hareketliliğin de insanlar ile orantılı bir etkileşim içinde olması gerekir. Bu hareketliliğin dozu kaçarsa, rahatsızlıklar ve güçsüzlükler baş gösterir. Bu hareketliliğin dozu kaçsa da insanların fiziksel ve ruhsal yönden rahatsız olmamaları için bazı alıştırmalar geliştirilmiştir. Bu alıştırmalar başlığı altında birçok alternatifi sayabiliriz. Ancak bu alternatifler arasında öne çıkan bir disiplin var ki sadece fiziksel ve ruhsal açıdan bir rahatlama imkanı sunmuyor. İnsana günlük stres ve yorgunluktan kurtulma imkanı verirken bir dans ve spor işlevi de görüyor. Bahsettiğimiz bu hareketler bütünün adı Zumba.

Zumba, birden fazla özelliği bir arada bulundurması ile bütün egzersiz programlarından, dans türlerinden ve çeşitli meditasyon biçimlerinden ayrılıyor. Zumba, birçok özelliği içinde barındırmasına rağmen bir dans türü olarak kabul görüyor. Ancak aerobik hareketlerinin baskınlığı ile ikincil olarak bir spor egzersiz programı olarak da biliniyor. Bu iki ayrı özellik birleşince de tüm dünyaya yayılan bir hareketler bütünü olma özelliği taşıyor. Zumba dansını tercih edenler, dans ederken spor yapmanın nasıl bir şey olduğunun farkına varabilir. Dansı ve sporu bir potada eritmek isteyenlere Zumba, kendine has atmosferinde rahatlama ve eğlenme fırsatını sunuyor.

Zumba, Latin Amerika kökenli bir dans türü ve fitness programı olduğundan ötürü, Latin Amerika'nın kendine özgü havasını aşılayarak dans yönünün de öne çıkmasını sağlıyor. Müziklerde ve figürlerde, doğaçlama imkanı tanıyan Zumba, dansçıları kısıtlamazken onların özgür bir hareket evreni içerisinde serbest kalmasını sağlıyor.

Zumba, günlük stresten kurtulmak isteyenleri, bunu yapmak için gerekli vakti bulamayanları ve farklı disiplinleri bir arada deneyimlemek isteyenleri, farklı atmosferi ile baş başa bırakıyor. Zumba'nın günümüzde dünyaya yayılması, dansın popülerliğine bir işaretken, coğrafya fark etmeksizin tüm insanlara ulaşmasında olumlu bir özellik. Rahatlığı ve eğlenceyi bir arada yaşamak için iyi bir Zumba kursunu tercih edebilir, ülkemizdeki iyi örneklerden olan İstanbul Zumba kurslarına katılabilirsiniz.