FARKLI ZUMBA MÜZİKLERİ İLE MUTLULUĞU YAKALAYIN

blog yazısı ekle !

FARKLI ZUMBA MÜZİKLERİ İLE MUTLULUĞU YAKALAYIN

Zumba, bireylere deneysel anlar yaşatırken, coşkusunu ve enerjisini müziğinden alır. Zumba, hareketin yaşamsal gücünü aktarırken müzikleri ile de eğlence ve rahatlığın ipuçlarını sunar. Zumba müzikleri, dansının işlevini yerine getirmesi için bazı gerekli yapılara sahip olmalıdır. Bu yapılara sahip olduğu takdire bu dansın müzikleri, dansın amacına hizmet eder.

Zumba, bir dans olarak düşünüldüğünde Latin kökenli dans kategorisine girer. Bunda en önemli pay, Zumba'nın ortaya çıktığı topraklar ve sonrasında kullanılan müzikleridir. Bu dans, ilk olarak Güney Amerika'da köklerini salmış ve buradan tüm dünyaya ulaşmayı başarmıştır. Doğduğu toprakların karakteristik özelliğini kendi içinde barındıran Zumba dansı, Latin müziklerini kendisine araç edinmiştir. Zumba'nın doğal müziklerine baktığımızda, Latin dans müzikleri olduğunu görürüz.

Zumba, doğası gereği eğlenceli bir dans ve hareketler bütünü olduğu için, müziklerinde aranan şart, hareketliliktir. Ritmi yüksek şarkılar, dansın karakteristiğini ortaya çıkaran şarkılardır. Salsadan mamboya, sambadan rumbaya ve çaçaça'dan tangoya kadar hareketli Latin dans müziklerinin hemen hemen hepsi, Zumbada da kendine yer edinebilir.Zumba dansı, her yaş kategorisinde yapılabilir. Bu durumda yaş kategorisi yüksek olan çalışma grupları, düşük ritim müzikler ile yapılır. Zumbanın hareketli müzik özelliği değişmez ancak hareket içindeki ritim niteliği kişi ve gruplara göre değişime uğrayabilir.

Zumba dansında genel olarak Latin müzikleri kullanılırken, farklı müzik türlerine de tanıklık edebilirsiniz. Zumba, yapıldığı yöreye ve bölgeye göre uyum sağlayabilen hareket yapısına sahip bir dans türü ve hareketler bütünüdür. Bu tarz hareketler bütününü, yöresel müzikler eşliğinde de yapabilirsiniz. Yöresel müziklere ek olarak Zumba pop, rap vb. müziklere de adapte olabilen bir tür olarak karşımıza çıkar.

Zumba, hangi müzik türü ile yapılırsa yapılsın, bir koreografi eşliğinde gerçekleşir. Bu nedenle dans edilecek olan müzik türünden ziyade, müziğe uygun bir koreografi önemlidir. Hareketli, ritmik bir müziğiniz ve buna uygun bir koreografiniz varsa, Zumba yapmak çok kolaydır. Tüm dünya müziklerinde olduğu gibi ülkemizin yöresel ve pop müzikleri de bu disipline uyum sağlayabilir. İstanbul gibi kalabalık şehirlerde yaşayanlar, Zumbanın gücü ile şehir hayatı stresini azaltabilir ve kendi aşina oldukları müzikler ile bu dansı daha heyecanlı hale getirebilir.