DÜĞÜN DANSLARI

blog yazısı ekle !

DÜĞÜN DANSLARI

Geleneksel olarak düğünlerin hepsi dans ve müzikle doludur. Böyle bir günde elbette önemli olan sevdiklerimizle birlikte eğlenebilmek ve güzel vakit geçirebilmektir.

İstanbul 'da bulunan dans okullarının sunduğu bir hizmet aracılığıyla da bu özel günlerinizi daha da eğlenceli bir hale getirmeniz mümkün. Bunun için tercih edeceğiniz bir düğün dansını siz veya sevdikleriniz için öğrenmeniz yeterli olacaktır.

İLK DANS

Çok eski zamanlardan beri gelen bir alışkanlıkla, düğünlerde ilk dansın her zaman gelin ve damadın yapması uygun görülmüştür. Aynı zamanda ev sahibi olarak nitelendirildikleri için de ilk dansı yaparak diğer misafirleri piste davet etmeyi de üstlenmiş olurlar. Bunu gerçekleştirmek için de istenirse düğün salonuna ilk girişte veya gecenin ilerleyen anlarında yapılması tercih edilebilir.

İlk dans için çok farklı alternatifler olabilse de genellikle bir vals veya daha hareketli bir salsa dansı açılış için tercih edilebilir. Bunun için düzenlenen evlilik dansı kursları da hem çiftlerin özgüvenini artırmak hem de izleyenlere güzel bir sürpriz olması açısından tercih edilebilir.

AİLE DANSLARI

Yine geleneklere göre ilk dansın ardından gelin, sonraki dansı babasıyla gerçekleştirir. Elbette bu sırada piste diğer aile büyükleri de çağrılabilir ve onlarında dans etmesi teşvik edilebilir, bunda bir sakınca olmaz. Eğer gelin özellikle farklı bir kişi ile daha dans etmek isterse, o zaman bu kişi aynı parça içinde babası ile yer değiştirerek dans edebilir.

Aynı şekilde damat da gelinin babası ile olan dansından sonra annesiyle dans edebilir. Aynı zamanda aynı parça içinde hem gelin hem de damat kayınvalideleri ve kayınpederleri ile de dans edebilirler.

KUTLAMA DANSI

Artık bu aşama gelinin ve damadın tüm yakınlarının ve arkadaşlarının bir araya gelerek dans pistine çıktığı ve birlikte yavaş, hızlı her türlü dansı gerçekleştirdiği andır ve bütün gece sürdürülebilir.