DÜĞÜN DANSININ SİHRİNİ YARATAN UNSUR: MÜZİK

blog yazısı ekle !

DÜĞÜN DANSININ SİHRİNİ YARATAN UNSUR: MÜZİK

Müzik, sadece çeşitli tınıların oluşumundan ortaya çıkan ses toplulukları değildir, müzik birçok anlamlar barındıran bir anlatım tarzıdır. Müzik sadece sanat değildir, aynı zamanda ruh ve bedenin aynı anlam yoğunluğu altında birleşmesidir. Müzik, dans ile bir araya geldiğinde tüm belirtilerini katlayarak birey üzerinde var eder, olgunlaştırır. Özellikle sıradan, normal bir danstan bahsetmiyorsak, müziğin dans ile birleşimi büyüsel bir etki yaratabildiği gibi evrendeki tüm iyilerin ötesinde bir iz bırakır. Müziğin düğün dansı ile buluşması öylesine bir yoğunluk içerir ki, o an için yıllarca beklemek göze alınabilir bir süreçtir.


Bu özel gecede müzik seçiminin titizlikle yapılması gerekir. Çünkü o an hatırlanacağı zaman müzik de hatırlanacaktır. Eş ile yapılan ilk dans ile beraber çalan müzik de sonsuzlukta yerini alacaktır. 2-3 dakika sürecek bir dans ve müzik, yıllar boyunca hafızalarda yer edecek, mutluluğun bir sembolü haline gelecek. Belki de gelecekte mutlulukla sürecek o yılların 2-3 dakikaya sıkıştırılmış halidir ilk dans ve müzik.

İki insanın yıllarca sürecek beraberliğinin bir ön provası gibidir ilk dans ve beraberindeki müzik. Uyum, çiftleri yıllandıracak en temel etkendir. Düğünde yapılan ilk dansa müzik eşliğinde uyum sağlamak, çiftlerin bundan sonraki hayatlarında sağlayacakları uyumun ilk işaretidir. Dans esnasında çiftlere aynı duyguları yaşatacak müzik, kısa süreli danslarına sonsuzluk katacak ve aşkın en saf halini hissettirecek olandır.

Hayattaki en büyük mutluluk anınıza tanıklık edecek olan müzik seçimi için daha önce sıklıkla kullanılan dans müziklerini seçebileceğiniz gibi kendiniz için özel duygular yaşatan farklı müzikleri de tercih edebilirsiniz. Kullanılacak müziğin dans müziği olarak kategorize edilmiş olması gibi bir şart yok. Belki de sizin farklı ve daha önce kullanılmayan dans müziğiniz, o andan itibaren dans müzikleri kategorisine girebilir. Bunun olmaması için de bir neden yok.

Yine de bu eşsiz gece için sihirli dans müziğini seçmek için kararsız kalabilirsiniz ve bu durumda profesyonel yardım almayı isteyebilir ya da almanız icap edebilir. Müzik seçimine güvendiğiniz kişilere danışabilir ya da bu konu hakkında eğitimleri ile çiftleri yalnız bırakmayan dans kurslarından fikir alabilirsiniz. İstanbul her alanda olduğu gibi dans ve müzik alanında sanata gerektiği ilgi ve alakayı veren dans merkezlerine ev sahipliği yaparken çiftlere düğün dansı konusunda da yol göstericilik yapmaktadır.