DÜĞÜN DANSINA NASIL HAZIRLANMALIYIM?

blog yazısı ekle !

DÜĞÜN DANSINA NASIL HAZIRLANMALIYIM?

Düğün dansının kısa süreli olması, önceden hazırlık yapılmayacağı anlamına gelmemelidir. Düğünde yapılacak dans için hazırlıklara haftalar belki de aylar öncesinden hazırlanmak gerekebilir. Dansın hazırlık sürecinde etkili olan temel faktör, çiftlerin dansa yatkınlıklarıdır. Eğer çiftler düğünde yapacakları dans hakkında önceden fikir sahibi ise, dansa hazırlanma süreci daha kısa olur. Hızlandırılmış bir dans dersi programı ile çiftler 4 - 5 derste dansa hazırlanabilir. Ancak dans hakkında önceden fikirleri olmayan çiftler, en az 2 ay önceden kursa başlarlarsa, daha verimli bir dans çalışması olur. Çünkü düğünden 1 ay önce gidilen dans kursları, düğün telaşı ile birleştiğinden stresi de beraberinde getirebilir ve verimli bir dans uygulaması oluşmayabilir.

Dans kursu tercihi için ayrıntılı bir araştırma her zaman makbul olandır. Bu konuda farklı kişilerden tavsiye alabileceğiniz gibi çeşitli kaynaklardan da dans kursu araştırması yapabilirsiniz. İstanbul şehri, bu konuda çiftlere sunduğu etkili çözümler ile sıklıkla tercih edilen illerimizin başında gelmektedir. Daha sonra seçtiğiniz dans kursunun eğitmenlerine gelinlik ve damatlığınızın hakkında fikir vermekle işe başlayabilirsiniz. Çünkü dansta, kostümlerin özellikleri son derece önemlidir ve koreografilerin yapılmasını etkileyen en önemli unsurlardan biri kostümlerdir. Bu nedenle, seçtiğiniz dans türüne göre kostüm (gelinlik ve damatlık) ayarlaması yapmak önemli bir detaydır. Dans eğitimlerine gecede giyeceğiniz gelinlik ve damatlık ile katılırsanız, özel geceye daha hazır hissedebilirsiniz.

Daha sonra müzik seçimine odaklanın. Müzik seçimi dans türü kadar önemlidir. Dans türüne uygun, istediğiniz bir dans müziği varsa, mutlaka bu dans müziğini kullanın. Eğer karar veremiyorsanız, dans eğitmenin seçimini tercih edin. Düğün gecesi, dans edeceğiniz platformu önceden tanıyın. Mümkünse küçük bir dans egzersizi yapın. Yaptığınız denemede konukların olduğunu hayal edin ve duracağınız yerleri, konuklara vereceğiniz selamları kendi kendinize tekrarlayın.

Dansınızı yıllar sonra da izleyebilmek için mutlaka kayıt altına alın. Dans platformunu geniş açıyla çeken bir kamera ile ilk dansınızı ölümsüzleştiren. Son olarak, bu muhteşem gecenin hayatınıza dair en anlamlı gece olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Kendinizi gecenin büyüsüne ve eşinizin sevgisine bırakın. Gerisi kendiliğinden gelecektir.