DÜĞÜN DANSI İYİ BİR GİRİŞ BAŞLAR

blog yazısı ekle !

DÜĞÜN DANSI İYİ BİR GİRİŞ BAŞLAR

Haftalar belki de ayar öncesinden hazırlıklarınızı tamamladınız ve sıra, en özel dansınız için dans pistine çıkmaya geldi. Konuklar hazır bekliyor ve gözleri sizlerin üzerinde olması için dakikaları geri saymaya başladı. Siz ve eşiniz arkada heyecanla beklerken, konuklar da sizin kadar heyecanlı... Ve o büyülü müzik duyuldu, şimdi tam zamanı… Dans pistine çıkmanız için ve alkışlar arasında hayatınızı birleştirdiğiniz en önemli kişi ile birbirinize bağlılığınızı ifade etmek için bekleniyorsunuz. Uzaktan önce siluetiniz ardından siz görünüyorsunuz, yaklaşıyorsunuz ve hayatınızın en önemli dansı başlamak üzere.

Böylesine heyecanlı bir süreç, iyi bir dansı gerektirir. Dansın güzelliği, sizin özel gecenize aracılık ettiği için niteliği ne olursa olsun tartışılamaz. Ancak yine de gerek konuklar için gerekse kendiniz için akılda kalıcı bir ilk dans yaratmak için belli kriterlere dikkat etmeniz gerekir. Böylece dansınız, aynı sevginiz gibi yıllarca hafızalardan silinmeden kalır ve de örnek bir ilk dansın nasıl olduğunu konuklara göstermek hiç de fena bir fikir değil.

Düğün dansı, aslında giriş ile başlar. Müziğin duyulduğu an, dansın başladığı andır. İyi bir dans girişi, düğünde yapılacak olan dansın ipuçlarını oluşturur. İyi bir giriş, ne çok abartılı olmalı, ne de sıradan bir yürüyüş gibi olmalıdır. Bu özel gecede her şey olması gerektiği gibidir, dans girişiniz de bu özel geceye hizmet etmelidir. Dansınızın türü ve dans girişiniz nasıl olursa olsun, bir koreografi içinde gerçekleşir. Bunu önceden denerseniz, daha az heyecanlanmanıza neden olur.

Genel olarak tercih edilen dans girişinde, gelin ve damat dansın yapılacağı alanda el ele tutuşarak dans girişini başlatır. Daha sonra çiftlerden yürümek için buyur eden taraf damattır. Gelin, damattan aldığı bu mesaja karşılık verir, adımını atar ve dans platformu, artık sadece gelin ve damata aittir. Bu klasik bir koreografidir, tabi ki çiftler istedikleri gibi dans girişlerini yapabilir, salonda farklı mizansenler de oluşturabilir. Ancak, koreografi sade ve basit de olsa dans girişi için geçerliliğini korur.

Ülkemizde İstanbul başta olmak üzere çeşitli şehirlerimizde bulunan dans kursları, çiftlerin bu özel gecelerine tanıklık etmek ve yardımcı olmak için profesyonel olarak hizmet vermektedir. İsteyen çiftler, bu tarz eğitim veren kurslardan ve eğitimlerden yararlanabilir.