DANSIN FAYDALARI

blog yazısı ekle !

DANSIN FAYDALARI

Dansın faydaları bahsetmekle bitmez. Artık büyük şehirlerdeki insanlar çok uzun zaman harcayacak spor salonları yerine dans kurslarına yeni arkadaş edinmek, stres atmak için gidiyorlar. Kısa zamanda gelişme gösterdikçe dans kursları daha çekici geliyor. Kısa zamanda büyük gelişmeler kaydetmek İstanbul, Ankara gibi şehirlerde önemlidir çünkü insanların zamanı para gibi değerlidir. Birçok uzman hareket etmemizi öğütler.

Uzmanlara kulak verip hareket halinde olmak hayatta bizi dinç tutar. Dans etmek bu hareket yollarından biridir. Tempolu danslar, spor salonundaki sıkıcı aletlerden, egzersizlerden daha eğlencelidir. Dans etmek hayat tarzınızı düzene sokar ve sizi tümden bir değişim içine sokar. Vücudunuzun esnekliğini ve çevikliğinizi arttırır. Günlük hayatta bile size kazanımlarını düşünürseniz dans etmemek için hiçbir sebep bulamazsınız. Dans fit olmanızı sağlar, böylelikle sizi dengeli ve sağlıklı beslenmeye teşvik eder.

Bu teşvikle bağışıklık sisteminizi güçlendirir, hastalıklara karşı dayanıklılığınızı arttırır. Genel olarak fit olmak size günlük yaşamda birçok artı olarak yansır. İstediğiniz kıyafeti, istediğiniz etkinliği geri çevirmez anı yaşarsınız. Fit olmayan insanların iradesiz olduğunu kabul eden bugünkü toplum kodlarında fit olmak bir zorunluluk haline geldi. Fit olmak ayrıca kendine olan güveninizi de arttırır. Tazelenmek ve fit bir görünüme kavuşmak için dans etmeniz yeterli. Ve sizi temin ederiz bunu eğlenerek yapmak size külfet gibi gelmeyecek.

Gücünüzü ve kas yapınızı arttırır, koordinasyonunuzu artırır, ruhunuzu rahatlatarak stresinizi azaltır, uyku kalitenizi arttırır, kilo vermenizi sağlar, kilo verilmekle kalmamak gerekir. Kilo vermek bir yana, kilo verdiğimizdeki halimizi koruyabilmek daha önemlidir. Eklemlerinizi çalıştırır. Böylelikle daha sağlıklı birey haline gelirsiniz.

Olası sakatlıklarda diğer insanlardan daha az bir sürede iyileşebilirler. Kendinizde güveninizin artmasından ziyade beden ve iskelet yapısından dolayı bedeninizin genel duruşunu ve daha iyi olmasını sağlar. Dans ettikten bir süre sonra fark etmeye başlarsınız ki adımlarınızı atmanız değişmiş ve artık daha güzel, alımlı ve dengeli yürümeye başlarsınız.

Kontrol yeteneğiniz, pratik zekânız, refleksleriniz o kadar iyi duruma gelir ki bu kadar kısa zamanda nasıl olduğunu anlamazsınız. Kalçalardan, omuzlara kadar hareket halinde bulunduğunuz için ekstra kardiyo hareketlerine ihtiyaç duymazsınız çünkü dans size o hareketlerin sunabilceğinden daha fazla hareket alanı sunar, bedeninize etki eder.