BREAK DANS DERSİ

blog yazısı ekle !

BREAK DANS DERSİ

Dansın adının break dance olmasının sebebi, hip hop müziğinin temel öğesi olan break beat' e uyumlu bir şekilde hareket edilmesinden gelir.

Break Beat = Break Dans

Dünyada break dans tarihi ve doğuşu hakkında birçok hikâye dolaşmakta. Afrika Bambaata' nın New York' taki sokak kavgalarına son vermek, gençler arasında çıkan sorunlara bir çözüm bulmak için break dans' ı ortaya çıkardığını söyleyenlere karşılık, Los Angeles'ten Sugarpop' un bu dansı ortaya ilk kez çıkardığını söyleyenlerde bulunuyor.

Ortaya çıkış hikâyesi nasıl olursa olsun, break dans' ın en büyük özelliği fiziğe, çevikliğe ve akrobasiye dayanan bir sokak dansı olmasıdır. Dansın asıl amacı rakiplerin aynı anda karşı karşıya gelerek tüm dans hünerlerini karşılıklı kapışma yoluyla ortaya koyarak çıkabilecek kavgalara son vermesi olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Breakdans'ı heryerde görebilirsiniz çünkü bir break dansçı (break boy - BBOY ya da break girl - BGIRL) heryerde dansın ateşini içinde taşıyan kişilerin dans figürlerini sergilemekten çekinmediği dans stilinden gelen bir yaşam tarzıdır.

İstanbul'da break dans dersi veren yer bulamıyorum diyenler için artık çok kolay imkanlarla break dansı profesyoneller ile birlikte öğrenebileceğiniz antremanlarımıza davet ediyoruz.