BİRBİRİNİ ANLAMA SANATI: TANGO

blog yazısı ekle !

BİRBİRİNİ ANLAMA SANATI: TANGO

Tango, bir danstan çok daha farklı rollere bürünebilir. Bazen tutku, bazen başkaldırı, bazen de aşktır tango. Tangonun diğer bir kimliği ise iki insanın birbirini anlayabilmesine fırsat vermesidir.

Günümüzde anlamadan, sorgulamadan yaptığımız şeyleri düşündüğümüzde tango bir can simidi gibi imdadımıza koşar. Koşar ve günlük rutinleşmiş eylemler arasından bizi çekip alır ve ihtiyacımız olanı farklı bir üslup ile bize ulaştırır. İhtiyacımız olan birbirimizi anlamaktır.

Hayatta tartışmaların sebebi anlamamaktır. Anlaşamamak beraberinde sıkıntı ve stresi getirir. Sorunlar çığ gibi büyürken sorunun temel nedeninin anlamamak olduğu, kimsenin aklına gelmez. Farklı yollara başvurulur, farklı çatışmalar bizi ele geçirir. Bunlardan kurtulmanın yolu aslında gözün görmediği ve gönlün duymadığı yerde değildir, aksine çok yakındır.

Tango, eşsiz bir iletişim imkanı tanır. Tango, sessizliğin sanata dönüşmesine fırsat vererek insanların bedenlerini harika bir iletişim aracı gibi kullanmasını sağlar. Dil, iletişim kurmak için birincil araç ise tango, dil dışında da farklı ve dilden daha işlevsel olabilecek bir iletişim aracını partnerlere bağışlar.

Tangoda her figür, ritmik ve düzenli şekilde gerçekleşir. Tango, dans ve müziği aynı çatı altında birleştirerek tarifi mümkün olmayan bir uyum ile kadın ve erkeğin iletişimsel boyutlarını genişletir.

Hayatta eşinizle ya da en yakınınızla kaç defa aynı adımı aynı anda attığınızı ya da kaç defa aynı yöne uyumlu bir şekilde hareket ettiğinizi düşündünüz mü?

Tango, iki kişinin tek bir vücut olarak hareket etmesidir. Tangoda "ben" yoktur, tango "biz" anlayışı üzerinden temellerini atar. Tango, iki kişinin sanatsal figürlerinin toplamı iken aynı zamanda insanların kendilerini tanımalarına da yardımcı olur. Vücutsal fonksiyonları çalıştırarak ahenkli bir görünüm kazandırır. Daha önce farkına varılmayanları öne çıkararak kişinin o andan itibaren farklı bir insan olmasını sağlar. Bu farklılık, hayatın her alanında kişinin ihtiyaçlarına cevap verir.

Tango dansı, yaşamdan beslenen, hareketi temel alan eşsiz bir iletişim ve birbirini anlama, anlamlandırma biçimidir. Tangonun iletişimde küçümsenemeyecek faydasını, İstanbul vb. şehir merkezlerinde tango kursları ile deneyimleyebilirsiniz. Tango hayatın tüm içindeliği ile insanlara yeniden yaşam sevinci aşılayan ve insanların kendini daha iyi ifade etmesini sağlayan bir dans disiplinidir.