BALEYE BAŞLAMANIN YAŞI YOKTUR

blog yazısı ekle !

BALEYE BAŞLAMANIN YAŞI YOKTUR

Bale, disiplin bakımından sert kurallara sahip bir dans olsa da her yaş kesiminden insan, balenin gizemli dünyasına adım atabilir. Bale, kendisini denemek isteyenleri mağdur etmez ve farklı kategorilerde bu kişilere yardımcı olur. İyi bir dansçı olabilmek için çok küçük yaşlardan baleye başlamak zorunludur. Ancak küçük yaşlardan bu dansa başlamayanlar da balenin karakter yapısını ve faydalarını öğrenebilir. Bale yetişkinler, çocuklar ve bebekler için farklı programlar sahip olan bir danstır. Eğer baleyi meslek olarak yapmıyorsanız bile, bale öğrenmemek için hiçbir neden yok.

Günümüzde bale ve sanat kurslarının varlığı, balenin hobi olarak da sıklıkla tercih edilmesinin bir kanıtıdır. Özellikle sanata ve dansa gereken önemi veren şehirler, özellikle merkez bölgelerinde çeşitli kurslar ile bu kişilere yardımcı olur. İstanbul şehri sahip olduğu özel dans okulları ile bu konuda dikkati çeken kurslardandır.

Bale yapmak için kesinlikle meslek olarak tercih etme zorunluluğu yoktur. Bu konuda hizmet veren bir bale kursunun çeşitli düzey eğitim programlarına katılabilirsiniz. Örneğin, yetişkin balesi günümüzde eğitim veren bir bale programıdır. Yaşınız kaç olursa olsun, sağlığınız yerindeyse yetişkin programlarını tercih edebilirsiniz. Bu program, fiziksel özelliklerinizi iyileştirme amaçlıdır. Bunu bir masaj, spor ve egzersiz programı gibi de düşünebilirsiniz. Yetişkin balesi ile hem daha sağlıklı bir görünüme kavuşabilir, hem de insanlığın ilk düzenli dansı ile tanışabilirsiniz.

Balede verilen eğitim programlarından biri de çocuk balesidir. Çocuk balesi, genellikle 11 ve 12 yaş öncesi çocuklara verilen bir eğitimdir. Çocukların3 ve 4 yaşlarından itibaren yararlanabileceği bu eğitim programı, çocukların fiziksel yetilerini daha iyi bir şekilde geliştirme amaçlıdır. Sağlam bir duruş, doğru bir yürüyüş, dansı sevdirmek, müziğe karşı olumlu tutum sergiletmek, sorumluluk edinmeyi ve paylaşmayı öğretmek, çocuk balesinin temel amaçlarındandır. Ayrıca baleyi profesyonel olarak gelecekte yapmak isteyen çocuklar, çocuk balesi ile baleye adım atabilir. Bu noktada, ailelerin yardımı ve çocukları yönlendirmesi gerekebilir.

Balenin bir diğer kursiyerleri de bebekler olabilir. Bebekler için bale kursları, eskiye oranla popülerliğini arttırmıştır. Bebeklere fiziksel yetilerinin farkındalığını sağlatma, dikkat ve konsantrasyon konularında yardımcı olan bu program kurslarına ebeveynler bebekleri ile katılabilir.