BALENİN DİSİPLİNLİ VE ÖZVERİLİ DÜNYASI

blog yazısı ekle !

BALENİN DİSİPLİNLİ VE ÖZVERİLİ DÜNYASI

Dans türlerini incelediğimizde bale, farklı özellikleri ile öne çıkar. Tarihte ilk dans olma özelliğinin yanı sıra son derece disiplinli olması, balenin doğal ayırt edici özelliklerindendir. Bale, dans türleri arasında tam anlamıyla bir sanatbiçimi olarak işlev görür. Bu dansı yapabilmek için kişi, öncelikle içindeki sanat ruhunun küçük yaşlarda farkına varmalı ve bu yolda gerçekten başarılı olabilmek için sağlam bir iradeye sahip olması gereklidir.

Eğer bale yapmak için bir formülden söz edecek olursak, bu formül kuşkusuz yaş ile ilgilidir. Baleyi profesyonel olarak yapabilmek için vücut gelişiminin başladığı andan itibaren yapmak gerekir ve bu da kişinin çocuk yaşlarına denk gelir. Çünkü bale dansı, kişinin vücut bütünlüğü ile yakından ilgilidir ve bedensel hareketlerin eksiksiz olarak yapılmasına dayalıdır. Bu özellik, bale ile profesyonel olarak ilgilenmek isteyenleri, uzun bir sürecin beklediğine işarettir. Bale dansını aynı zamanda yetişkinler de yapabilir ve bale, yetişkinlere profesyonel anlamda değil de daha sağlıklı bir görünüme kavuşma anlamında fazlasıyla yardımcı olur.

Bale dansı, orantılı bir denge ve güçlü bir fiziksel yapı gerektirir. Hareketlerin güç merkezi ayaklardır, koreografiler ayaklardan ve ayak parmak uçlarından gücünü alarak orantılı bir şekilde tüm vücuda dağılır. Balenin eşsiz hareketlerinden biri olan point tekniğini (ayak ucunda durma) düşünürsek, ayak ve bacak kaslarının ne denli güçlü olması gerektiğini anlarız. Bale, birçok sanat formu gibi özveri ve disiplin gerektiren bir dans türüdür. Aslında baleye sadece dans olarak bakmamak gerekir. Balenin sanat yönü daha ağır basar ve profesyonel bir bale dansçısı olabilmek kişi kendi hayatını bale ve dans odaklı düşünmelidir.

Bale, aynı zamanda son derece iyi bir müzik kulağı ve tiyatral yetenek ister. Çünkü gösterilerde dansçılar, bir duyguyu tiyatral hava içerisinde ifade ederken klasik müzik eşliğinde çeşitli koreografileri uygular. Bu yüzden bale, farklı sanat disiplinleri ile iç içe geçerek birbirlerini bütünler.

Bale özel bir dans ve sanat üslubudur. Sanatta farklı bir ifade biçimi olan bale, sanata gereken önemi veren ülke ve şehirlerde kendisini merak edenlere özel anlar yaşatır. İstanbul gibi hem ülkemizde hem de yurt dışında sahnelenen bale gösterilerine yakından tanıklık edebilir, aynı zamanda bu sanatı daha yakından tanımak için çeşitli kurslar ile bale anlayışınızı güçlendirebilirsiniz.