BALE, HAYAT BOYU BAŞARININ ANAHTARIDIR

blog yazısı ekle !

BALE, HAYAT BOYU BAŞARININ ANAHTARIDIR

Bale, bir dans ve sanat formu olarak karşımıza çıksa da farklı özellikleri bir arada barındıran bir yapıya sahiptir. Önemli bir dans ve sanat formu olan bale, farklı özelliklerini profesyonel olarak ilgilenenlere tam anlamıyla sunarken, her yaştan ve her kesimden insanlara da kapılarını açabilen bir anlayışı bünyesinde barındırır.

Bale, özel faydalarını sabır yönünden güçlü insanların hizmetine sunar. Baleye küçük yaştan başlamak, sadece profesyonel bir bale dansçısı olmaya yaramaz, aynı zamanda balenin daha iyi bir hayat için sunduğu olanakları deneyimlemek anlamına da gelir. İyi bir bale dansçısı olabilmek için uzun ve yorucu bir yoldan geçmek gerekse de yolu yarılamak, balenin faydalarından yararlanmak için yeterlidir.

Balenin faydalarını, fiziksel açıdan daha kolay görebiliriz. Ancak bale, sadece fiziksel özellikler ile sınırlı kalmaz. Fiziksel olumluluk, bir süre sonra beraberinde ruhsal yönden iyileşmeyi getirir ve bale, dansçılarına bütüncül ve de kapsamlı bir iyileşme sağlar. Balenin dansçılarına temel olarak verdiği en büyük fayda, sağlık yönündenkendisini belli eder. Fit bir görünüm, düzgün, güçlü ve estetik bir vücut, bale ile daha kolay hale gelir. Uzun yıllar bale eğitimialan bir bireyin tüm hareketlerinde bu özellikler kolayca fark edilir.

Bale, son derece disiplinli ve özveri gerektiren bir çalışma anlayışına sahip olduğu için bireye eşsiz bir sorumluluk anlayışı kazandırır. Sorumluluk anlayışı ve çalışma becerisi, bale dansçılarına başarıyı getirir ve bu başarı, dansçıları hayat boyu tüm süreçlerde yalnız bırakmaz. Bale dansçıları, koordinasyon ve dikkat yönünden daha gelişmiş kişilerdir; bu özellik, başarıya etki eden diğer faktörlerdendir.

Bale, insanın içinde sakladığı yaratıcılık yeteneğinin ortaya çıkmasına yardımcı olur ve hayal gücü, bale ile kapsamlı bir boyuta ulaşır. Hayal gücü ve yaratıcılık yönünden sınırlarını/sınırsızlığını bale ile farkına varan birey, bunu vücudunu fiziksel açıdan tanıyarak yapar. Bale dansçıları, ruhsal yönden daha iyi bir insan olmanın fiziksel süreçlerden geçtiğini bilir. Müziğin gücünün farkına varan bale sanatçıları, melodileri kendilerini ifade etmede kullanarak farklı bir iletişim yoluna şahit olurlar.

Çeşitli illerdeki bale kursları, her geçen gün sayısını arttırarak hizmet vermekte ve kaliteli bir dansın nasıl olduğunu bireylere yaşatmaktadır. İstanbul sanat okulları, bale ile yetişmek ve balenin gücünden yararlanmak isteyenlere eşsiz fırsatlar sunmaktadır.