BALE, ENERJİSİNİ KOSTÜMLERİNDEN ALIR

blog yazısı ekle !

BALE, ENERJİSİNİ KOSTÜMLERİNDEN ALIR

Bale dansını gerçekleştirebilmek için standart eşofman ve egzersiz kıyafetlerinden daha fazlası gerekir. Bale, koreografilerindeki özgünlük ve farklılığı, dans aksesuarlarına da yansıtan bir dans ve sanat formudur. Kaliteli bir bale dansından söz etmek için baleye uygun aksesuarlar ve kıyafetlere sahip olmak gerekir. Bu aksesuar ve kıyafetlerin ne olduğundan çok nasıl olacağı daha önemlidir.Balekıyafetlerinin temel şartı vücudu sarması gerektiğidir. Çünkü hareketlerin yapıldığı esnadaki vücut hareketleri, en iyi şekilde vücudu saran kıyafetler ile görülebilir. Burada hareketleri görme eylemini minimum 2 kişinin gerçekleştirmesi ehemmiyet taşır. Bu kişilerden biri kıyafeti giyen bale dansçısı iken diğeri de bale eğitmenidir. Bale eğitmeni, hareketlerin doğru bir şekilde yapılıp yapılmadığını uygun kıyafetler aracılığı ile kontrol ederken, bale dansçısı da kendi hareketleri nasıl yaptığını en iyi şekilde vücudu saran kostümler ile anlar.

Bu kıyafetlerin diğer bir özelliği de esneklik biçimidir.Bale kostümlerinin dansçıya hareket rahatlığı tanıyacağından dolayı esnek olması son derece önemlidir. Bale yapan erkek ve bayan dansçılar için en uygun kıyafet seçimi tayt olarak karşımıza çıkar. Taytların esneme özelliği ve vücudu sarması, taytın bale kostümü olmasını sağlamıştır. Tayt üzerine dar tişörtler, eğitimlerde sıklıkla kullanılan kıyafetlerdendir.

Bale mayosu, balenin özgün ve kullanışlı kostümlerinden biridir ve bale dansçıları mayo dışında Leotard adı verilen tek parça streç giysileri de kullanabilir. Bale ile ilk kez tanışanlar, derslerde bacakları sıcak tutması için tozluk giymeyi tercih edebilirken, gösteriye çıkacak bir dansçı datütü etek modellerini tercih edebilir.

Bale ayakkabıları, balenin en önemli aksesuarlarından birisidir. Erkek ve kadın dansçılar, egzersizlerinde tabanı ince olan özel bir patik giyerler. Bu patikler, bale hareketlerini yaparken ayağın rahat olması için tasarlanmıştır. Aynı zamanda balenin en popüler hareketlerinden olan point hareketi için ise hareketin adını taşıyan point ayakkabıları giyilir. Bu ayakkabılar patiklere göre daha serttir ve ayakuçlarının olduğu bölge oldukça sert bir malzemeden yapılmıştır.

Bale, dansın yapısına özgü kıyafet biçimleri ile yapılabilen bir dans türüdür. Günümüzde İstanbul gibi büyük şehir dans mağazaları, bu dans türü ile ilgilenen dansçılara geniş seçenekler sunmaktadır.