BACHATA, EŞSİZ MÜZİĞİ İLE TAT VERİR

blog yazısı ekle !

BACHATA, EŞSİZ MÜZİĞİ İLE TAT VERİR

Bachata dansı, kendini has figürlerden oluşan bir yapıya sahiptir. Bu yapısı ile diğer dans türlerinden ayrılan Bachata, estetik ve hareketli bir ritmik dünyayı dans severlere ulaştırır. Bachata'ya kendine has figürleri armağan eden, dansın eşsiz müziğidir. Bachata dansında önce müzik var olmuş, daha sonra da müziğe uygun hareketler ortaya çıkarak genel bir anlayış içerisinde Bachata dansı varlığını ortaya koymuştur.

Diğer dans türlerinin müziklerinde çeşitli enstrümanlara sıklıkla rastlayabiliriz ancak Bachata dansında bunu görmemiz pek mümkün değildir. Bachata dansı, ana ritim olarak gitarı kullanan bir müzik anlayışına sahiptir. Gitarın mekan fark etmeksizin kolay çalımı, Bachata'yı her yerde kolaylıkla yapılabilen bir dans olmasında en önemli faktör olmuştur. Ritim ve vurmalılardan oluşan küçük, sade ve basit enstrümanlar, Bachata müziğinin kendine has havasını yaratan diğer enstrümanlardandır.

Latin dansları kendi içlerinde benzer yapılara sahiptir ve bu özellik, Latin dansçılarına benzer müzikler eşliğinde dans etme özelliğini bahşetmiştir. Ancak, Bachata bir Latin kökenli dans olmasına rağmen diğer Latin danslarının müzik estetiğinden ayrılır. Herhangi bir Latin dansı müziği, Bachata da kullanılmaz, Bachata sadece kendine has müzik ritminde ve atmosferinde yapılabilir.

Bachata müziği hareketli bir yapıda olsa dahi içinde daha çok acıklı ve hüzünlü bir anlam yoğunluğu barındırır. Bachata'nın diğer Latin dansları müziği ile yapılamamasının ana nedeni budur. Bachata müzikleri, acıklı aşk teması barındıran şarkılar üzerinden kendi farklı özelliğini ortaya koyar. Bachata, müzik olarak diğer Latin dans müziklerinden ayrılsa da slow parçalar eşliğinde de yapılabilir. Bachata'nın ruhuna bürünen, Bachata'yı iyi bir şekilde özümseyen dansçılar, bu dansı farklı müzikler ile de yapma şansına sahiptirler ancak çok fazla hareketli olmaması kaydıyla. Bachata'da müziğin dansçıya verdiği mesajı iyi kodlayanlar, Bachata'yı farklı müzikler ile de deneyimleyebilirler.

Bachata dansını öğrenmek ve ileriki aşamalara getirmek için gereken ana yöntem, dansı müzik ile yaşamaktır. Bachata dansının müziği ile tanışırken ve bu müziği dansa adapte ederken profesyonel bir yardım almak gerekebilir. İstanbul şehrinin Bachata kursları, alanında tanınmış ve tecrübeli kadrosu ile bu dansı öğrenmek isteyenlere yardımcı olmaktadır.