DANS GECESİ HATALARI

blog yazısı ekle !

DANS GECESİ HATALARI

İstanbul dans okullarının yardımları ve paylaştığı bilgiler ile herkesin bir araya geldiği ve dans ederek güzel bir gece geçirmek istediği etkinliklerde nelere dikkat edilmesi gerektiğini biliyorsunuz. Ancak bu bölümde yine aynı etkinliklerde sıkça karşılaşılabilen bazı hataların üzerinde daha fazla durup, yapılan yanlışlardan uzak durmanızı yardımcı olmayı umuyoruz.

KÖTÜ LİDERLİK

Dansı yönlendirenler, yönlendirilenleri rahatlatmayı bilmeli. Dans etmek zorlamayı gerektirmemeli veya bir güreşe dönüşmemeli. Birisiyle dans ettiğiniz zaman onunla aynı takımda olduğunuzu unutmayın. Bazen böyle gecelerde çevrenizi inceleme fırsatınız olursa, bazı kadınların dans bittikten sonra rahatladıklarını, yüzlerinde ki ifadeden anlayabilirsiniz. Elbette böyle bir durum kadının dans etmek istediğini ancak karşısında dansı yönlendiren erkeğin onu hırpaladığını gösterir. Bu yüzden yönlendirilen kişinin çok yeni düzeyde bir dansçı olmadığını varsayarsak, bu durumu açıklayan en doğru şey, erkeğin dansı iyi yönetemediğidir.

ELİ AĞIR TAKİPÇİLER

Dans içerisinde yönlendirilen kişiler, dans bittikten sonra erkeklerin hareketlerini takip etmelidir. Eğer bu kişi sizinle dans etmeyi bitirdikten sonra kolunu veya omzunu tutma hatta ovalama ihtiyacı duyuyorsa, bunun nedeni kadının elinin ağır olmasıdır. Tabii burada ki anlamı, sizi yönlendiren kişiyi takip ederken geri kaldığınız veya tüm yükü ona verdiğiniz anlamına gelir. Bu durumu önlemek için kadınların dikkat etmesi gereken şeyler, yönlendirmeleri iyi takip etmek, dans edilen ritmin ve stilin dışına çıkmamaya özen göstermek olmalıdır.

EŞİNİZİN SEVİYESİNİ TESPİT EDEMEYENLER

Eğer dansı yönlendiren erkekler, karşısında ki kişinin tecrübe düzeyini doğru değerlendiremiyorsa çoğu zaman onu yapamayacağı hareketlere teşvik etmiş oluyor ve dansın hoş görünmemesine neden oluyor. Burada dikkat edilmesi gereken konu eşinizin üçlü dönmeyi yapamadığında onu daha da zorlamamaktır. En doğrusu egonuzu bir kenara bırakıp, kadının dansını kötü göstermenin size bir fayda sağlamayacağını bilmenizdir.

TAKİPÇİNİN GÖSTERİŞLİ HAREKETLERİ

Takipçiler, dans sırasında bir çapraz geçiş sinyali aldıklarında, bacağınızı sallamanın, kalçanızı dışarıya çıkarıp, saçınızı geriye attıktan sonra geçişe hazır hale gelmenizin hiç bir anlamı yok. Erkeğin sizden tek istediği yer değiştirmeniz. Bu yüzden ufak gösterişli hareketlerin ancak çalışılmış koreografilerde göze hoş göründüğünü, sosyal dans gecelerinde ise karşınızdakinin neyle karşı karşıya olduğunu bilmediği için dikkatini dağıtacağını unutmayın.