BALE DERSİ

blog yazısı ekle !

BALE DERSİ

Pre Bale 4-6 yaş gruplar (Hazırlık)

4 - 6 yaş grubundaki çocukları bale sanatıyla tanıştırmaktadır. Erken dönemde baleyle tanışan çocukların, diğer yaşıtlarına göre daha esnek olduğu; iç disiplinleri daha çabuk geliştiği, akademik başarılarının arttığı, yer ve yön farkındalığı kazandığı, vücutlarının anatomik yapısı, algılarının geliştiği saptanmıştır.

Öte yandan hiperaktivite tanısı konmuş çocuklar için bale çalışmaları, aktif ve sürekli değişken olduklarından dolayı uyum güçlüğü problemini çözmede yarar sağlamaktadır.

Bale, öğrencilerin özgüvenlerinin gelişmesini sağlarken sanat dalı hakkında fikir sahibi olmalarını sağlamaktadır.

Klasik bale öğrenmenin insan hayatında şaşırtıcı etkileri olduğu saptanmıştır.
İşitme engelli öğrencilerin, dans ederken zemin titreşimlerine uygun olarak hareket ettikleri ve ritmi algıladıkları gözlemlenmiştir.
Öğrenciler bale sayesinde farklı bir konuda fikir sahibi ve özgüvenli bireyler olmaktadırlar.

Bale, belli figürlere, adım atışlara dayalı dans ve müzikli gösteri türüdür.
Bale dansı, mimik, müzik, duygu ve dekor sanatlarının ileri standartda birleştirilerek kullanan bir tiyatro gösterisi olarak tanımlanabilir.
Asıl eleman olarak kullanılan dans aslında İtalyanca "dans" anlamına gelen "ballo" ya da "balletto" sözcüğünden türetilmiştir.
Bale uzun yıllar süren bir eğitimle öğrenilir, çoğunlukla müzikli yapılır. Erkek dansçılara "balet", kadın dansçılara "balerin" denir. Balede tayt, mayo ve "tütü" denilen özel etek ve bunun gibi giysiler kullanılır.
Bale terminolojisinde ayakların tam parmak ucunda durmasını sağlayan ayakkabıya "point" ya da "puant" denir.

Kursumuzda 4 - 6 yaş çocukları bale okullarına hazırlık amacımız özel derslerle bire bir eğitim almarak diğer çocuklardan önde olmalarını ve adaptasyon süreçlerini çabuk atlatmalarını hedeflemekteyiz.