BACHATA İLE FARKLILIĞA ADIM ATIN

blog yazısı ekle !

BACHATA İLE FARKLILIĞA ADIM ATIN

Sosyal Latin dansı sınıflandırmasına giren danslar, temel olarak birbirine benzerler. Dışarından bakan bir göz, Latin danslarını ilk başta net çizgilerle ayırt edemeyebilir. Ancak yapılan dansın içine derinlemesine girmeyi başaranlar, dans türlerini ayırt etmede daha öndedirler. Bachata dansı, kendine has özellikleri olan bir danstır. Bachata dansı, sosyal Latin dansları sınıflandırmasına giren bir dans türüdür. Sosyal Latin dansı dendiğinde akla ilk gelen dans türlerinden biri de Salsa'dır. Salsa ve Bachata arasında benzerlikler olmakla beraber, bazı özelliklerinden dolayı kendi aralarında ayrışmaktadırlar.

Salsa, daha çok doğaçlamaya yatkın bir dans türüdür. Figürler ve koreografiler arasında dansçı, değişiklikler yapabilir. Salsadaki doğaçlama, dans müziğinde de görülür. Salsa müziği dendiği zaman akla farklı müzikler gelebilir. Salsa, farklı müziklere uyum sağlayan bir danstır. Ancak Bachata dansı, doğaçlamaya açık bir dans değildir. Doğaçlamaya açık bir dans olmadığı gibi sadece kendi müziklerine ihtiyaç duyan bir danstır. Salsa ve Bachata dansları, hareketli olarak görülen iki dans çeşidi olsa da Bachata aşk acısını, hüzünleri ve aynı zamanda mutlulukları aynı anda ifade edebilme alanı tanıyan bir danstır.

Salsayı dansçılar tek olarak yapabildiği gibi gruplar halinde de yapabilir. Ancak Bachata da çiftlerin olması zorunludur. Salsa dansında birçok dansta olduğu gibi yönlendiren bir kişiye ihtiyaç vardır, bu kişi de erkektir ancak Bachata dansında yönlendirme misyonları Salsa dansındaki kadar belirgin değildir.

Bachata dansının Salsa ile ayrıştığı bir diğer nokta, çiftlerin birbirine olan temasıdır. Salsa, çiftlere aralarında biraz daha fazla mesafe bırakmasına müsaade eder. Ancak Bachata dansında böylesine bir mesafe yok gibidir. Bachata da vücutlar birbirine yapışıktır, çiftler birbirine kenetlenerek Bachata dansını sergilerler. Bu nedenle Bachata aşkın dansı, sevginin en yüce belirtisi olarak adlandırılır. Bachata dansında çiftler, samimiyet ve güven ile ortak dertlerini, ortak mutluluklarını ve ortak heyecanlarını paylaşırlar.

Bachata ve Salsa, dans kategorilerindeki ortaklıklarını, performanslarındaki ince ayrıntılarla farklılaştırırlar. İstanbul gibi özel dans gecelerine ev sahipliği yapan şehirlerimizde bu iki dansı sıklıkla görebilir ve deneyimleyerek aralarındaki farkı net bir şekilde ayırt edebilirsiniz.